Translate this page

This is a service provided by Google Translate. Please note that by using it, Ålands Radio och TV cannot guarantee the accuracy of the translation.

Publicerad: torsdag, 6 augusti, 2015 - 09:15Uppdaterad: måndag, 19 september, 2016 - 11:49

Åländsk fisk på auktion?

Det pågår diskussioner om att göra det möjligt för åländska fiskare att sälja fisk till butiker och restauranger i Stockholmsregionen via ett elektroniskt auktions-system. Om detta blir verklighet hoppas man att den fisk som inte säljs här på Åland, skulle kunna ge lite bättre avkastning när den exporteras. Fredrik Lundberg vid föreningen Ålands fiskare berättar varför en fiskauktion i Stockholm är en bra idé.

Reporter: Astrid Bäck.

Ålands Radios journalistik ska alltid vara trovärdig och opartisk. Vi är oberoende från politiska, religiösa, ekonomiska och kommersiella intressen.

Läs mer om bolaget och vårt arbete »