Translate this page

This is a service provided by Google Translate. Please note that by using it, Ålands Radio och TV cannot guarantee the accuracy of the translation.

Publicerad: fredag, 29 juli, 2016 - 05:54Uppdaterad: tisdag, 30 augusti, 2016 - 09:13

Enda sommarauktionen lockade många

Många letade sig till Matsmårs i Föglö i går när en auktion ordnades där för tredje året i rad. Det auktionerades bland annat ut tavlor från Tom Anderssons dödsbo men man kunde även buda på lampor, möbler och till och med teleskop.
Men det här kan vara den enda auktionen för i år och det har blivit allt färre auktioner på Åland. Matsmårsföreningens ordförande Gun-Britt Gullbrandsson tror att det beror på att allt fler väljer att gå på loppis istället, men hon hoppas att traditionen med auktioner ska leva kvar.

Reporter: Freddy Hagström
redaktionen@radiotv.ax

Ålands Radios journalistik ska alltid vara trovärdig och opartisk. Vi är oberoende från politiska, religiösa, ekonomiska och kommersiella intressen.

Läs mer om bolaget och vårt arbete »