Translate this page

This is a service provided by Google Translate. Please note that by using it, Ålands Radio och TV cannot guarantee the accuracy of the translation.

Publicerad: torsdag, 28 juli, 2016 - 12:01Uppdaterad: fredag, 16 september, 2016 - 15:22

Kjell Ekström berättar om sommarens enda auktion

Sommarens enda auktion hålls på Föglö den 28 juli klockan 18. Då är det nämligen dags för lösöresauktion på Matsmårs i Hummersö, Föglö. Det är tredje året i rad som garantiföreningen för Matsmårs museigård arrangerar en sommarauktion. Det är föremål från flera olika dödsbon som är till försäljning och Kjell Ekström som är mäklare under auktionen, berättar att det brukar bli väldigt välbesökt och att nästan allt auktioneras ut:

Reporter: Jonathan Borg.

Ålands Radios journalistik ska alltid vara trovärdig och opartisk. Vi är oberoende från politiska, religiösa, ekonomiska och kommersiella intressen.

Läs mer om bolaget och vårt arbete »